Can you think of Unit Rates that are used in our everyday life?
Try going grocery shopping with your mom or dad: How much did the apples cost to buy? How much were they per kg? That is the unit rate. The cashier measured their mass (official science term) and the register multiplied the unit rate by the total mass to come up with the cost of the apples. Most produce (fruits and vegetables) are priced and sold according to unit rates. Can you think of any other items in the grocery store that are sold by a unit rate?
How did your parents get to the grocery store? Chances are they drove. When it comes time to fill the car or truck with gasoline, chances are they look for a gas station that has the cheapest price at the pump. What does that mean? Gasoline is sold by a unit rate. For example, the station on the corner might have a sign that reads $1.39.9 / L. That means every litre costs $1.39.9. But nobody takes a graduated cylinder out of the science room and pumps exactly one litre of gasoline and then tries to pay $1.39.9. How exactly could you pay 9/10 of a cent anyway? It means that when you pump 53.347 L of gasoline, the pump calculates the total cost (and rounds up to the nearest cent).
Can you find 5 other examples of unit rates in your everyday life? A small treat awaits all those who can write down five (5) specific examples of unit rates, describing the item and its specific unit rate. Write them on a sheet of paper, describe the five items (not including the apples and gasoline examples) and include your name and Block. Hand this in BEFORE the start of class on Wednesday.